کارگاه تست هیدرولیک

کارگاه تست هیدرولیک

دستگاه تست پمپ هیدرولیک و هیدروموتور و تست شیرآلات هیدرولیک

کارگاه شرکت جریان کارا دارای دو نوع دستگاه تست هیدرولیک یکی جهت تست پمپ هیدرولیک و هیدروموتور و دیگری جهت تست شیرآلات هیدرولیک می‌باشد.

در حوزه مربوط به تعمیر و نگهداری سیستم‌های هیدرولیک بعد از کارکرد مداوم چندین ساله لزوم تعویض بعضی از قطعات امری معمول می‌باشد  ولی در مورد شیرهای پروپرشنال و سروو بدلیل اهمیت تایپ فنی شیر و تعدد کد مخصوصا در مورد شیر‌های برندهای مطرحی چون موگ MOOG، آتوس ATOS، بوش رکسروت BOSCH REXROTH، پارکر PARKER، ویکرز VICKERS و بوخر  BUCHER مواردی چون زمان تحویل و هزینه‌های زیاد ناشی از تهیه شیر نو، تعمیر مجدد آن را در صورت عدم خرابی غیر قابل جبران، امری اجتناب‌ناپذیر بدل نموده و این مساله تنها محدود به صنعت ایران نبوده و حتی در کشورهای صنعتی دیگر نیز صادق می‌باشد.

از روی دیگر حتی در صورت داشتن تیم نت منظم و کارآمد در کارخانه در مورد کالیبراسیون دوره‌ای شیرهای سروو و پروپرشنال کاربرد حساس نیاز به استفاده از ظرفیت دستگاه هایی با دقت بالا می‌باشیم.

کارگاه شرکت جریان کارا مجهز به دستگاه تست شیرآلات هیدرولیک بوده و پس از تعمیر شیر سروو و شیر پروپرشنال معیوب، به کمک کارت درایو الکترونیکی شیر تعمیری، نه بر روی دستگاه کارخانه بلکه روی دستگاه تست شیرآلات هیدرولیک زیربار قرار گرفته و بسته به نوع شیر هیدرولیک، تمامی فرمانهای عملکردی آن کنترل می‌گردد.

دستگاه تست شیرآلات هیدرولیک از قبیل شیر پروپرشنال و شیر سروو هیدرولیک مواردی چون تست مکانیکی و تست‌های مربوط اسپول شیر، تست نشتی در فرمان‌های مختلف، تست‌های هیدرواستاتیک و تست فشار، تست مربوط به ضریب و میزان جریان در فرمان‌های عملکردی، تست‌های مربوط به بخش الکترونیک شیرهای پروپرشنال و سروو و در نهایت دقت فرمان‌های خروجی را بررسی و صحه‌گذاری می‌نماید. از این طریق میزان خرابی شیر پروپرشنال و یا سروو از بخش مکانیک و یا بخش الکترونیک و کارت آمپلی فایر با دقت بالایی بدست آمده و جهت اعلام قیمت به بخش بازرگانی و کارگاه تعمیر جهت رفع عیب سپرده و پس از سرویس کلی جهت صحه‌گذاری نهایی و صدور گواهی تایید، عملکرد تمامی موارد مجددا توسط دستگاه تست شیرآلات هیدرولیک احراز می‌گردد.

دستگاه تست شیرآلات هیدرولیک
دستگاه تست شیرآلات هیدرولیک

در مورد دیگر نیز دستگاه تست پمپ هیدرولیک و هیدروموتور شرکت جریان کارا یکی از قویترین دستگاه‌های تست موجود در کشور بوده که توانایی تست در دورهای بالا تا دور 3000 rpm و گشتاور  5000 N.m و فشاری تا 450 bar و فلویی برابر 500 lit/min با دقت 10 cc در 500 lit را داراست.

اپراتور دستگاه تست پمپ هیدرولیک از طریق HMI تاچ اسکرین دستگاه، با وارد کردن و تغییر مقادیر اولیه مجاز ورودی شامل دور یا گشتاور و یا دیگر ورودی‌های مطابق با کاتالوگ پمپ هیدرولیک و یا هیدروموتور تحت تست، با استفاده از رابطه‌های سیالاتی و با توجه به برنامه نرم‌افزاری نوشته شده جهت دستگاه تست هیدرولیک، سبب اندازه‌گیری و نشان داده شدن مقادیر هدف از جمله فشار خروجی، دبی، دما و غیره توسط سنسور‌های دیجیتالی، گیج‌ها و فلومتر دستگاه می‌شود.

معادله

با این دو معادله و با فرض داشتن دو متغیر از سه مجهول مقدار سوم معادله در هر یک بدست می‌آید.

بازده پمپ هیدرولیک نیز بصورت زیر تعریف می‌شود:

معادله

با تکمیل این پروسه یعنی رسم گراف و تعیین مقدار انحراف عملکرد از حالت ایده‌آل پمپ هیدرولیک و یا هیدوموتور بصورت نرم‌افزاری، گواهی تایید عملکرد و یا رد شدن آن صادر می‌گردد.

 کارگاه تست هیدرولیک

HMI دستگاه که بصورت Touch Screen می‌باشد
HMI دستگاه که بصورت Touch Screen می‌باشد

همانطور که اشاره شد مانیتورینگ لحظه‌ای پمپ هیدرولیک در حال تست و رسم گراف و نمودار عملکرد پمپ در دورها و فشارهای مختلف و مقایسه با نمودار عملکرد پمپ هیدرولیک نو طبق کاتالوگ از قابلیت‌های این دستگاه می‌باشد.

توسط این دستگاه می‌توان پمپ‌ها و هیدروموتورهای جابجایی ثابت و متغیر را با شیر کنترل‌های فشار، دبی، توان و حتی کنترل پروپرشنال را به آسانی تست و نتایج حاصل از تست را به صورت لحظه‌ای مشاهده و کلیه نمودارهای دبی با فشار، دبی با دور، فشار با گشتاور را نمایش و در نهایت گراف نمایش داده شده را پرینت و به عنوان Certificate به مشتری ارائه نمود.

شرح کار:

بعد از اینکه پمپ هیدرولیک یا هیدروموتور معیوب به دفتر مرکزی شرکت جریان کارا آمد پس از رسید و شماره‌گذاری جهت بررسی و عیب‌یابی به کارگاه ارسال و در آنجا واحد فنی و تعمیرات پس از بازکردن پمپ و تشخیص دقیق عیوب، در گام نخست تعیین می‌کنند که پمپ هیدرولیک و یا هیدروموتور قابل تعمیر است یا خیر و در مرحله بعد مقرون به صرفه بودن تعمیر آن را نسبت به خرید پمپ هیدرولیک یا هیدروموتور نو مشخص و سپس در صورت توجیه فنی و اقتصادی داشتن تعمیر آن، برآورد فنی و  هزینه تعمیر آن به واحد بازرگانی اعلام و در نهایت پروسه انجام شده و قیمت نهایی طی پیش فاکتور به مشتری اعلام می‌گردد. موارد صورت پذیرفته تا این مرحله  شامل هزینه‌ای برای مشتری نشده ودر صورت عدم توافق پمپ هیدرولیک و یا هیدروموتور معیوب به مشتری عودت داده می‌شود. در ادامه و در صورت تایید مشتری پمپ یا هیدروموتور معیوب طبق پیوست فنی تعمیر و درگام نهایی برای تایید به کارگاه تست پمپ هیدرولیک ارسال و در آنجا با توجه به کاتالوگ سازنده با دور و توان‌های متفاوتی که به پمپ یا هیدروموتور داده می‌شود میزان دبی و فشار و نشتی پمپ یا هیدروموتور اندازه‌گیری، مانیتورینگ و ثبت می‌گردد و با نمودار عملکرد پمپ با کاتالوگ سازنده مقایسه می‌گردد و در صورتیکه با معیار استاندارد منتج از کاتالوگ سازنده اصلی نزدیک به نمودارها و جداول کاتالوگ باشد مطلوب ارزیابی و نهایتا برگه Certificate صادر می‌گردد و اما اگر تست موفق‌آمیز نباشد جهت رفع عیب دوباره به کارگاه تعمیر ارسال می‌گردد و این روند تا نتیجه‌گیری مطلوب ادامه می‌یابد. بر پایه قوانین داخلی شرکت جریان کارا هدف در صورت عدم موفقیت صحیح در تعمیر پمپ یا هیدروموتور و یا شیر پروپرشنال تعمیری بر اساس ارزیابی اولیه بیان شده در پیش فاکتور، به هیچ وجه هزینه‌ای از مشتری دریافت نمی‌گردد.

سرانجام بعد از صدور گواهی تایید عملکرد، هوزینگ پمپ یا هیدروموتور جهت اطمینان و اطلاع از تست و تعمیر حکاکی می‌شود.