تأمین و راه‌اندازی پمپ هیدرولیک پیستونی رکسروت شرکت خدمات اکتشافی کشور

تأمین و راه‌اندازی پمپ هیدرولیک پیستونی رکسروت شرکت خدمات اکتشافی کشور

پروژه تأمین، نصب و راه‌اندازی پمپ هیدرولیک پیستونی رکسروت سه طبقه روی دستگاه حفاری ATLAS COPCO CS14  برای شرکت خدمات اکتشافی کشور

شرکت خدمات اکتشافی کشور CESCO در سال 1975 میلادی به منظور حمایت از فعالیت‌های بخش معدن و اکتشافی کشور تاسیس و امروزه در زمینه عملیات اکتشافی، آماده‌سازی معادن، آتشباری معادن، جاده‌سازی، خاکبرداری و استخراج معادن به عنوان یکی از بزرگترین شرکت‌ها در سطح ایران مطرح است.

معدن مس و کارخانه تولید مس سونگون واقع در استان آذربایجان شرقی
معدن مس و کارخانه تولید مس سونگون واقع در استان آذربایجان شرقی

 یکی از پروژه‌های جاری شرکت سسکو در سونگون می‌باشد. معدن مس سونگون و کارخانه تولید مس سونگون در استان آذربایجان شرقی و در محدوده روستای سونگون در فاصله ۷۵ کیلومتر از شهر اهر و در همسایگی جمهوری‌های آذربایجان و ارمنستان واقع است. این معدن در یک منطقه کوهستانی با متوسط ارتفاع ۲۰۰۰ متر بالای سطح دریا واقع شده و بر روی کمربند جهانی مس قرار دارد. دستگاهی که پمپ هیدرولیک پیستونی رکسروت سه طبقه دبی متغیر بر روی آن قرار گرفت دریل حفاری Atlas Copco CS14 بود که شرح مختصری از انجام پروژه در زیر آورده شده است.

دریل حفاری Atlas Copco CS14 که پمپ هیدرولیک پیستونی رکسروت سه طبقه بر روی آن قرار می‌گیرد
دریل حفاری Atlas Copco CS14 که پمپ هیدرولیک پیستونی رکسروت سه طبقه بر روی آن قرار می‌گیرد

با توجه به وجود مدار هیدرولیک در دستگاه‌های حفاری و بالطبع استفاده از پمپ در سیستم  آنها، درخواست دو ست پمپ هیدرولیک پیستونی رکسروت سه طبقه دبی متغیر آلمان از سری مدل‌های A10VSO در سه سایز متفاوت و شیرهای کنترلی مختلف با سیل‌های وایتون VITON از طرف شرکت خدمات اکتشافی کشور به واحد فروش شرکت ارسال که با توجه به موجود بودن پمپ‌های بصورت مجزا در انبار شرکت بر طبق کد مندرج و نیز متطابقت نوع درب ته آن، که جهت کوپل پمپ‌ها در دستگاه حفاری  CS14 بسیار مهم می‌باشد، موارد در غالب نامه فنی و پیش فاکتور مالی اعلام شد.

 بعد از بررسی قرار شد برای هماهنگی بیشتر و کنترل کیفی، جهت انجام پروژه جلسه‌ای در دفتر مرکزی شرکت با حضور نفرات بازرگانی و فنی دو طرف تشکیل گردد که بعد از بازدید از سه پمپ هیدرولیک پیستونی رکسروت توسط نمایندگان شرکت خدمات اکتشافی، مقرر شد ست اول پمپ‌های مورد نظر طبق استاندارد مربوط به ترکیب پمپ‌های REXROTH در کارگاه شرکت کوپل و در ادامه جهت اطمینان از عملکرد مطمئن دستگاه، پمپ هیدرولیک پیستونی رکسروت سه طبقه در محل کارگاه استخراج مس واقع در سونگون توسط مدیر ارشد نصب و راه اندازی شرکت جریان کارا بر روی دستگاه CS14 Atlas راه اندازی گردد و ست دوم بعد از تحویل کامل ست اول به مرحله اجراء برسد.

پمپ هیدرولیک پیستونی رکسروت سه طبقه کوپل شده در کارگاه شرکت
پمپ هیدرولیک پیستونی رکسروت سه طبقه کوپل شده در کارگاه شرکت

طبق توافقات دو جانبه، ابتدا سه پمپ هیدرولیک پیستونی رکسروت A10VSO با لیتراژهای متفاوت، بصورت نو و اصل بوش رکسروت REXROTH  BOSCH آلمان که به تائید فنی نمایندگان شرکت خدمات اکتشافی رسیده بود، در کارگاه شرکت کوپل و پس از انجام تست‌های اولیه به محل دستگاه حفاری در معدن مس سونگون ارسال گردید. پمپ هیدرولیک پیستونی رکسروت سه طبقه توسط نماینده فنی شرکت روی دستگاه نصب و بعد از چک کامل مدار هیدرولیکی، تنظیم فشارشکن‌ها، کنترل سیستم چرخش و فیلتراسیون روغن و دیگر موارد ضروری، دبی و فشار و توان خروجی در شیر رگولاتور پمپ‌ها در طبقات مختلف بر اساس نقشه مدار هیدرولیکی و استاندارد کاری دستگاه Atlas Copco CS14 بروش علمی تنظیم و پس از انجام راه‌اندازی کلی، پمپ سه طبقه در مدار کاری قرار گرفت و دستگاه اطلس کوپکو بروش استاندارد، حفاری در عمق مورد نظر خود را انجام داد. تمامی فرمان‌های عملکردی دستگاه دکل حفاری و نیز عملکرد میله حفار در زوایای مختلف همچنین صحت سیستم لولینگ دستگاه  CS14 اطلس کوپکو به تائید نمایندگان شرکت خدمات اکتشافی رسید.

 بر اساس توافق دوجانبه چون ست بعدی هم قرار بود بعنوان استندبای پمپ‌های هیدرولیک دستگاه CS14 اطلس کوپکو در پروژه دیگری استفاده گردد، ست دوم پمپ هیدرولیک پیستونی رکسروت سه طبقه هم کوپل و بعد از تنظیم روی دستگاه تست به محل انجام پروژه ارسال گردید.

همچنین بدلیل اهمیت تعمیر و نگهداری در شرکت‌های حفاری و دائم کار بودن دستگاه Atlas CS14 پیشنهاد تعمیر پمپ هیدرولیک پیستونی رکسروت سه طبقه معیوب از طرف واحد فنی شرکت خدمات اکتشافی پذیرفته و پمپ مذکور جهت تعمیر به کارگاه شرکت فرستاده شد، که در کوتاه‌ترین زمان ممکن قطعات معیوب پمپ اصلی دستگاه که عمدتا شامل روتاری گروپ و سیل‌های آن می‌شد با قطعات اصلی پمپ رکسروت تعویض، اورهال و بعد از تنظیم روی دستگاه تست به کارگاه مس سونگون ارسال شد. این   مراودات  در ادامه با  خرید فیلترهای  پال ،    هیدروموتور استافا  و نیز  شیرهای روس  تداوم یافت.