(۰۲۱) ۷۷۶۱۷۹۲۱

۰۹۱۲۳۸۷۳۹۶۳

بلبرینگ شیار عمیق اس کا اف SKF

 

 بلبرینگ شیار عمیق اس کا اف

SKF deep groove ball bearings

 

بلبرینگ شیار عمیق شرکت اس کا اف SKF دارای کاربرد وسیع در صنعت و از متداولترین بلبرینگ‌ها در بازار مصرف است. در این نوع بلبرینگ‌ها یک شیار عمیق دایره ای یا شعاعی برابر با شعاع ساچمه وجود دارد. به خاطر وجود همین شیار و ایجاد سطح تماس بالا بین ساچمه‌ها و رینگ‌ها موارد استفاده زیادی دارند و توانایی تحمل بارهای شعاعی  و محوری را در هر دوجهت دارند.

طراحی ساده، تفکیک ناپذیری، کارکرد مناسب در سرعت‌های بالا از خصوصیت بارز بلبرینگ شیار عمیق SKF بوده و در انواع یک ردیفه، دوردیفه و یک ردیفه با شیار ساچمه خور به قرار زیر تولید می‌گردد.

 

شرکت SKF بلبرینگ‌های شیار عمیق خود را بصورت زیر تقسیم بندی می‌نماید:

 

الف-بلبرینگ شیار عمیق یک ردیفه اس کا اف SKF single row deep groove ball bearings

ب- بلبرینگ شیار عمیق یکردیفه با اسلات های پر کننده اس کا اف SKF single row deep groove ball bearings with filling slots

ج- بلبرینگ شیار عمیق استنلس استیل اس کا اف SKF stainless steel deep groove ball bearings 

د- بلبرینگ شیار عمیق دو ردیفه اس کا اف SKF double row deep groove ball bearings

 

Deep groove ball bearings SKF

بلبرینگ شیار عمیق SKF

 

الف: بلبرینگ شیار عمیق یک ردیفه اس کا اف
SKF single row deep groove ball bearings

 

بلبرینگ تک ردیف شیار عمیق SKF کاربردهای گوناگون داشته و متدوال ترین و پر استفاده ترین بلبرینگ صنعتی می‌باشد. از خصوصیات بارز این بلبرینگ اس کا اف می‌توان به طراحی ساده، مناسب برای استفاده در سرعت‌های خیلی زیاد و عملکرد پر قدرت و مهمتر از همه حداقل نیاز به تعمیر و نگهداری اشاره کرد. انطباق دقیق بین شیار و ساچمه‌های بلبرینگ شیار عمیق SKF مهمترین عامل در تحمل بارهای محوری درهر دو جهت و حتی تحت بارهای شعاعی در سرعت‌های بالا می‌باشد.

چهار ساختاری که بلبرینگ‌های شیار عمیق می‌توانند بپذیرند، بصورت زیر می‌باشد:

•    بلبرینگ دارای ساختار پایه ای Open basic design bearings                

•    بلبرینگ دارای سیل Sealed bearings

•    بلبرینگ دارای سیل ارتجاعی ICOS oil sealed bearing units NBR      

•    بلبرینگ دارای جای خار Bearings with snap ring groove

Single row deep groove ball bearings

نمای سه بعدی بلبرینگ شیار عمیق یک ردیفه SKF

 

یاتاقان ساچمه ای شیار عمیق یک ردیفه شرکت اس کا اف SKF در مدل‌ها و سایزهای گسترده ای تولید شده که با پسوند و پیشوند‌های اضافه شده به بیرینگ که معمولا به پنج عدد اصلی اضافه شده، مشخص می‌گردند.

بلبرینگ‌های شیار عمیق با سیل‌ها و پوشش‌های متنوع کاسه نمد لاستیکی و فلزی تولید شده و برای اطلاع دقیقتر از موارد کددهی و دیگر پسوندها که هر کدام مشخص کننده جزئیات فنی خاص است،  باید به کاتالوگ اصلی شرکت SKF مراجعه نمود.

مثلا پسوند Z مربوط به بیرینگ‌هایی با پوشش کاسه نمدی فلزی در یکطرف یا یاتاقان با در پوش یکطرفه و 2Z کاسه نمد فلزی در دو طرف یا یاتاقان با در پوش دو طرفه می‌باشد. در این نوع بلبرینگ حلقه داخلی با کاسه نمد فاصله داشته و مورد استفادشان در حالتی‌ست که حلقه‌ها داخلی بلبرینگ می‌چرخد، زیرا در حالت بر عکس یعنی چرخش حلقه بیرونی  امکان نشت گریس وجود دارد.

نوع بلبرینگ‌های شیار عمیق SKF دارای سیل یا sealed bearings مربوط به کاسه نمدی با لاستیک مصنوعی ست که با واشر فلزی تقویت شده است. این نوع کاسه نمد لاستیکی در محدوده دمایی 40- تا 120+ توانایی کار داشته و با حلقه داخلی تماس دارد از این رو در کم شدن سرعت بلبرینگ اثر گذارست.

در کد‌دهی بیرینگ‌های SKF از نوع یاتاقان ساچمه ای شیار عمیق پسوندهای 2RSL,RSL یا 2RZ,RZ مشخص کننده نوع سیل با اصطکاک مالشی کمی Low fiction seal بوده که پسوندها بستگی به سری بیرینگ و اندازه آن داشته و در این ساختاربه طور کلی سرعت بیرینگ می‌تواند هم اندازه سرعت آن با کاسه نمدفلزی باشد و بدلیل فاصله کم کاسه نمد و حلقه داخلی دارای خصو صیات آب بندی مناسبی نیز می‌باشد.

بلبرینگ دارای سیل NBR و لبه‌های قابلیت ارتجاعی که توسط شرکت اس کا اف توسعه داده شده و ICOS oil sealed bearing units نامیده می شوند در کاربردهایی که نیازمند قابلیت‌هایی بیشتر از سیل‌های استاندارد معمولی می‌‍باشد، استفاده می‌گردند. در این نوع ساختار ساچمه نیازمند فضای کمتری نسبت به دو گونه قبلی بوده. نصب آسان و هزینه پایین جهت ماشی کاری شفت از مزایای عمده این نوع ساختار در یاتاقان ساچمه ای شیار عمیق می‌باشد.

بلبرینگ‌هایی  که در ساختارشان جای خار وجود داشته و به bearings with snap ring groove معروف بوده که در این طرح می‌توان با جاگذاری یک خار، ساچمه را از جهت محوری در فضای مورد نظر محکم نمود و باعث کم شدن فضای اشغالی شد. قرار گیری کد N در پسوند شماره بیرینگ SKF مشخص کننده داشتن جای خار در رینگ خارجی می‌باشد و پسوند NR نیز دارا بودن خار در بیرینگ شیار عمیق سیل دار را شامل می‌شود.

ب: بلبرینگ شیار عمیق یکردیفه با اسلات‌های پر‌کننده اس کا اف
SKF single row deep groove ball bearings with filling slot

 

Single row deep groove ball bearings with filling slot

بلبرینگ شیار عمیق یک ردیفه با اسلات‌های پر کننده SKF

 

بلبرینگ شیار عمیق یک ردیفه با اسلات‌های پر کننده شرکت SKF دارای اسلات‌هایی در دو طرف بیرونی و داخلی رینگ می‌باشد. این قرار گیری اسلا ت‌ها باعث بکار گیری ساچمه‌های بیشتر و بزرگتر در مقایسه با بلبرینگ‌های شیار عمیق استاندارد در یاتاقان می‌شود. از مزایای این نوع بیرینگ اس کا اف می‌توان به ظرفیت بار شعاعی بیشتر در مقایسه با یاتاقان شیار عمیق معمولی اشاره نمود اما از سوی دیگر تحمل بار محوری کمتر و عدم توانایی عملکرد در سرعت‌های بالا از معایب این بلبرینگ می‌باشد. کاربرد این نوع بلبرینگ‌ها در سایز‌های کوچک بیشتر در گیربکس‌های خودرو می‌باشد.

طبقه بندی بیرینگ شیار عمیق تک ردیفه با اسلات های پر کننده شرکت اس کا اف شامل موارد زیر می‌باشد:


• بلبرینگ دارای ساختار پایه ای Open basic design bearings                

• بلبرینگ دارای پوشش Shielded bearings  

• بلبرینگ دارای جای خار Bearings with snap ring groove

 

بلبرینگ ساختار پایه ای SKF بصورت طرح باز بوده و بدلایل ساختی دارای طراحی‌های پایه ای خود کارخانه می‌باشد.

بلبرینگ Shielded bearings شرکت SKF دارای پوششی از ورق استیل بوده که بر اساس کاربری به یک یا دو طرف بیرینگ پرس شده و بترتیب در مشخصه بیرینگ غلتشی پسوند Z یا 2Z می پذیرد. این جنس پوشش در میزان درجه حرارت قابل تحمل توسط بلبرینگ و مشخصه های گریس کاری و تعمیر و نگهداری اثر گذار می‌باشد.

بلبرینگ شیار عمیق تک ردیفه با اسلات‌های پر کننده شرکت اس کا اف که ساختار Bearings with snap ring groove دارند برای  ذخیره فضای محوری در محفظه بیرینگ از طراحی جای خار در رینگ بیرونی بهره می‌برند. جزئیات فنی بیشتر در کاتالوگ به پیوست SKF موجود می‌باشد.

ج: بلبرینگ شیار عمیق استنلس استیل اس کا اف
SKF stainless steel deep groove ball bearings

 

بلبرینگ شیار عمیق استنلس استیل SKF دارای انطباق بسیار دقیقی ما بین ساچمه‌ها و شیار بوده و بعنوان نوع استاندارد بلبرینگ‌های شیار عمیق از جنس فولاد حاوی عناصر آلیاژی کروم و کربن می‌باشد. این نوع بیرینگ ضد زنگ دربرابر زنگ زدگی و خوردگی ناشی از رطوبت مقاوم بوده که همین مساله عمر کاری آنها را طولانی تر می‌نماید. این نوع بلبرینگ شرکت اس کا اف بدون اسلات‌های پر کننده Filling slot بوده و توانایی تحمل بارهای محوری در هر دوجهت و بارهای شعاعی را حتی در سرعت‌های بسیار بالا دارند.

بلبرینگ شیار عمیق استنلس استیل شرکت SKF

بلبرینگ شیار عمیق استنلس استیل شرکت SKF

 

این نوع از یاتاقان های استنلس استیل SKF دارای خصوصیات عملکردی یکسانی با دیگر بلبرینگ‌های شیار عمیق معمولی  هستند با این تفاوت که ظرفیت تحمل بارشان پایین تر می‌باشد. دو ساختار رایج این نوع بلبرینگ‌ها بصورت ساختار پایه ای و طرح دارای پوشش برای شفت در محدوده قطر 1 تا 50 میلی‌متر می‌باشد. شماره فنی و کد مشخص کننده بیرینگ‌های ضد زنگ با پیشوند W معلوم می‌گردد.  

بیشترین تولیدات این نوع بلبرینگ SKF بصورت طرح پوشش دار بوده و در صنایع تولیدات غذایی و دارویی کاربرد دارند که دمای کاری بلبرینگ در آنها باید پایین تر از 80 درجه سانتی گراد باشد.

د: بلبرینگ شیار عمیق دو ردیفه اس کا اف
SKF double row deep groove ball bearings

 

بلبرینگ شیار عمیق دو ردیفه اس کا اف SKF از نظر طراحی شبیه به نوع یکردیفه بوده و دارای تکنولوژی ساخت بالا برای تحمل بارهای محوری و بارهای شعاعی هستند.

بلبرینگ‌های دو ردیفه SKF زمانی بکار می‌روند که ظرفیت نوع یاتاقان یک ردیفه برای تحمل بار مورد نظر کافی نباشد ( از استخراج اطلاعات موجود در کاتالوگ SKF)، بنابراین با اندکی افزایش پهنا برای قطربیرونی یکسان، تحمل ظرفیت بار بلبرینگ دو ردیفه شیار عمیق به طرز قابل توجهی نسبت به نوع تکردیفه افزایش می‌یابد.

 Double row deep groove ball bearings SKF

مدل سه بعدی بلبرینگ شیار عمیق دو ردیفه اس کا اف SKF

 

 

 

محصولات

 

نقشـه گوگـلGOOGLE MAP

ارتبـاط بـا مـاCONTACT US

نقشـه سایتSITE MAP

Facebook Twitter Google Plus Linkedin